Odpowiedź na wniosek o dział spadku – wzór

17 

Jeśli spadkodawca jest jeden, to automatycznie staje się on wyłącznym właścicielem składników spadku. Jeżeli zaś spadkobierców jest kilku, spadek przysługuje im w ramach wspólności spadkowej, czyli według regulacji stosowanych dla współwłasności w częściach ułamkowych.

Formalne potwierdzenie praw do spadku (potwierdzenie nabycia spadku) może odbyć się albo w ramach notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, albo jako stwierdzenie nabycia spadku. Jak napisać odpowiedź na wniosek działu spadku?

Aby ułatwić Ci sporządzenie odpowiedzi na wniosek o dział spadku, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis

Dlaczego dział spadku jest konieczny?

Kiedy spadkobierców po zmarłym jest kilku i spadek przysługuje im w ramach wspólności spadkowej, każdemu ze spadkobierców przysługuje przypadający na niego udział w każdym składniku masy spadkowej. Jak łatwo sobie wyobrazić, w praktyce bardzo utrudnia to korzystanie czy rozporządzanie składnikami tego spadku.

Jeśli składnikiem spadku jest nieruchomość, to każdy ze spadkobierców może korzystać z niej w takim zakresie, aby nie przeszkadzać tym samym w korzystaniu z tej samej nieruchomości innym spadkobiercom.

Co więcej, spadkobierca może swoje udziały w danym przedmiocie spadku sprzedać tylko za zgodą innych spadkobierców.

Taka sytuacja zwykle jest tylko przejściowa – trwa do momentu dokonania podziału składników masy spadkowej pomiędzy spadkobierców. Dział spadku można przeprowadzić natomiast na dwa sposoby:

  • poprzez sądowy dział spadku,
  • poprzez umowny dział spadku.

Jak wygląda sądowy dział spadku?

Spadek można podzielić w sądzie w ramach postępowania o dział spadku, które prowadzi sąd spadku. Z wnioskiem o dział spadku ma prawo wystąpić każda osoba, która ma w tym swój interes prawny, czyli nie tylko spadkobierca, ale także wierzyciel spadkobiercy i inne osoby, dla których dokonanie takiego podziału jest istotne.

Wniosek o dział spadku musi spełniać wymagania dla pism procesowych, czyli uwzględniać:

  • oznaczenie sądu spadku,
  • dane wnioskodawcy: imię, nazwisko i adres oraz numer PESEL, z wyjaśnieniem interesu prawnego wnioskodawcy,
  • dane każdego uczestnika postępowania – wszyscy spadkobiercy zmarłego,
  • oznaczenie wartości przedmiotu sporu, czyli wartości składników masy spadkowej (skład spadku),
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • osnowę wniosku, czyli żądanie ustalenia, co wchodzi w skład masy spadkowej po zmarłym, żądanie dokonania działu spadku, żądanie przyznania poszczególnych składników majątku na wyłączną własność określonych spadkobierców, czy też żądanie orzeczenia o sprzedaży składników spadku i podziału uzyskanej ceny sprzedaży między spadkobierców,
  • wnioski dowodowe, na przykład świadkowie, dokumenty jak odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
  • uzasadnienie wniosku,
  • podpis,
  • lista załączników, w tym: dowód uiszczenia opłaty sądowej 500 lub 300 zł, odpisy z ksiąg wieczystych nieruchomości, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ze stwierdzeniem prawomocności, ewentualne pełnomocnictwo, czy odpis skrócony aktu małżeństwa bądź odpis aktu urodzenia.

Wniosek przygotowuje się w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie uczestników postępowania. Po otrzymaniu kopii takiego wniosku każdy z uczestników może przygotować odpowiedź na wniosek o dział spadku.

Czym jest odpowiedź na wniosek o dział spadku?

Odpowiedź na wniosek o podział majątku to ustosunkowanie się do wniosku o dział spadku, czyli sposób na przedstawienie odmiennych żądań co do ustalenia składników masy spadkowej czy też odmiennego sposobu działu spadku.

Odpowiedź na wniosek może służyć także potwierdzeniu żądań wnioskodawcy, czyli przychyleniu się do nich.

Jak napisać odpowiedź na wniosek o dział spadku? Warto pamiętać, że pismo tego typu musi spełniać wymagania pisma procesowego. Należy ująć w nim także sygnaturę akt sprawy, ale nie trzeba podawać wartości przedmiotu sporu ani składać załączników, które złożył już wnioskodawca.

Jak przygotować odpowiedź na wniosek o dział spadku?

Przygotowanie odpowiedzi na wniosek o dział spadku może być obowiązkowe, dlatego warto wiedzieć, jak takie pismo przygotować. Najprostszy sposób to wypełnienie gotowego druku, jakim jest wzór odpowiedzi na wniosek o dział spadku. Dokument wystarczy wypełnić odpowiednimi danymi oraz własnymi żądaniami, jeśli różnią się one od żądań wnioskodawcy.

Jak odpowiedzieć na wniosek o dział spadku? Warto pamiętać, że dział spadku może zostać dokonany poprzez:

  • podział na części (fizyczny) i przyznanie ich konkretnym spadkobiercom,
  • sprzedaż składników spadku i podział uzyskanej kwoty sprzedaży pomiędzy spadkobierców,
  • przekazanie składników spadku na rzecz jednego spadkobiercy z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców.

Samo pismo – odpowiedź na wniosek o dział spadku – powinno uwzględniać natomiast:

  • dane adresata, czyli sądu rejonowego,
  • sygnaturę akt sprawy,
  • dane stron postępowania,
  • określenie wartości majątku wspólnego: czy strona zgadza się z wartością podaną przez wnioskodawcę,
  • określenie składników majątku i ich wartości: czy strona zgadza się z danymi przedstawionymi przez wnioskodawcę, czy podaje własne stwierdzenia,
  • określenie propozycji podziału majątku z odpowiednią argumentacją,
  • ewentualne wnioski o opinie biegłych,
  • ewentualne wskazanie świadków do przesłuchania,
  • podpis,
  • lista załączników.

Należy pamiętać, że odpowiedź na wniosek sporządza się dwóch egzemplarzach: jeden dla sądu, jeden dla wnioskodawcy. Ewentualne braki formalne pisma można naprawić (usunąć) na wezwanie sądu. Korzystniej jest jednak unikać ich z uwagi na fakt, że powodują przedłużenie postępowania.

Umowny dział spadku

Warto odpowiedzieć także na pytanie, czy lepiej dokonać sądowego działu spadku, czy umownego działu spadku przed notariuszem. Pierwsze rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w sytuacji, gdy spadkobiercy nie są w stanie porozumieć się co do polubownego podziału.

O wiele korzystniej jest natomiast dokonać działu spadku przed notariuszem. Pozwala to uniknąć wielu dodatkowych kosztów, na przykład kosztów opinii biegłych, kosztów wyceny, a także znacząco skraca czas potrzebny na dokonanie działu spadku – sprawa w sądzie może ciągnąć się latami.

Umowny podział, czy to spadku, czy majątku wspólnego, pozwala zachować kontrolę nad tym, jak jego składniki zostaną przydzielone poszczególnym osobom oraz jakie kwoty spłaty zostaną zarządzone. Umowa o dział majątku jest możliwa jednak tylko wtedy, kiedy strony są w stanie dojść do porozumienia.

Zsumowanie artykułu

To zawsze sąd rejonowy decyduje o rozstrzygnięciu postępowania spadkowego, w większości przypadków sąd wymaga złożenia odpowiedzi na wniosek o dział spadku, aby mieć pewność co do oczekiwań wszystkich spadkobierców dziedziczących spadek po zmarłym.

Spadkobierca zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wniosek może nawet złożyć wniosek o uznanie danego spadkobiercy niegodnego dziedziczenia, wskazać osoby inne osoby powołane do spadku na mocy ustawy lub testamentu, może również dobrze podważyć testament.

Podsumowując, postępowanie spadkowe uczestnik postępowania może dzięki odpowiedzi na wniosek wstrzymać, jeśli uważa, że nabycie spadku przez konkretnych spadkobierców jest niezasadne. Sporządzenie takiego pisma może więc mocno skomplikować całą procedurę, dlatego w treści takiego wniosku zaleca się rozważne wysnuwanie wniosków i żądań.

odpowiedz-na-wniosek-o-dzial-spadku-wzor-przyklad
Odpowiedź na wniosek o dział spadku - wzór
17