17 zł
Zgodnie z treścią art. 84 kodeksu karnego: „Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne […] uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.” Wniosek o uznanie środka karnego za wykonany należy złożyć w sądzie, który orzekł karę.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o uznanie środka karnego za wykonany – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Wzór wniosku o uznanie środka karnego za wykonany dotyczy tylko niektórych środków karnych, mianowicie:
Druk przykładowego wniosku o uznanie środka karnego za wykonany można wykorzystać dopiero po upływie połowy okresu, na jaki środek karny został orzeczony. Środek karny można uznać za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego.
Wydanie orzeczenia jest niemożliwe, jeśli sprawca popełnił przestępstwo z art. 173, 174 lub 177 Kodeksu karnego w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub gdy zbiegł z miejsca wypadku.
Co ważne, za wykonany może zostać uznany także środek karny orzeczony dożywotnio, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, wykonywał karę przez okres co najmniej 15 lat oraz gdy nie istnieje obawa, że ponownie popełni takie samo przestępstwo, za jakie orzeczono wobec niego dany środek karny.
Należy pamiętać, że aby wniosek o uznanie środka karnego za wykonany został rozpatrzony pozytywnie, skazany musi powstrzymać się od wszelkich naruszeń prawa – karnego, wykroczeń, rodzinnego, administracyjnego.
Przykładowy wniosek o uznanie środka karnego za wykonany powinien zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, takich jak:
Warto pamiętać, że wniosek o uznanie środka karnego za wykonany podlega opłacie sądowej w kwocie 45 zł.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.