Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury / renty – wzór

17 

Emerytura i renta nie są ustawowo wolne od zajęcia komorniczego. Traktuje się je podobnie, jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że komornik może zająć rentę lub emeryturę i jest to w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami.

Natomiast dłużnik ma prawo wnioskować o zwolnienie takich świadczeń spod egzekucji komorniczej w przypadku, kiedy renta czy emerytura stanowią jego jedyne źródło utrzymania. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury / renty, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jakie świadczenia są zwolnione od zajęcia komorniczego?

Komornik, który rozpoczyna postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika, w pierwszej kolejności zajmuje najczęściej jego wynagrodzenie za pracę oraz rachunek bankowy, na który może wpływać na przykład renta czy emerytura.

W przypadku takiego zajęcia organ egzekucyjny musi przestrzegać przepisów dotyczących ograniczeń w zakresie zajęcia wynagrodzenia, renty czy emerytury. Przykładowo, komornik może zająć do 25% emerytury w przypadku zwykłych długów i nawet do 60% emerytury w przypadku długów alimentacyjnych.

Obowiązuje również kwota wolna od zajęcia. Natomiast świadczenia socjalne czy dodatki rodzinne nie mogą zostać zajęte przez komornika. Świadczenia ustawowo zwolnione spod egzekucji komorniczej wylicza art. 833 kodeksu postępowania cywilnego – nie ma wśród nich renty ani emerytury. 

Jak doprowadzić do zwolnienia emerytury lub renty spod zajęcia?

Świadczenie emerytalne lub rentowe może zostać zwolnione spod zajęcia na wniosek dłużnika na podobnych zasadach, co wynagrodzenie z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Dłużnik powinien wykazać, że emerytura lub renta to jego jedyne źródło utrzymania. W takiej sytuacji komornik będzie mógł podjąć decyzję o zwolnieniu spod zajęcia, jednak warto pamiętać, że nie ma on takiego obowiązku.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia emerytury/renty musi przyjmować formę pisemną. Należy też określić w nim, że prośba dotyczy zwolnienia spod zajęcia konkretnej kwoty otrzymywanej na rachunek bankowy – równowartości renty/emerytury.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury / renty – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-emerytury-renty-wzor
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury / renty - wzór
17