Wezwanie do zapłaty – Wspólnota Mieszkaniowa – wzór

17 

Wspólnota mieszkaniowa nie jest bezradna wobec dłużnika, który zalega z czynszem. W pierwszej kolejności może przesyłać mu wezwania do zapłaty. Ma jednak również prawo wystąpić do sądu o prawomocny nakaz zapłaty lub wystawić mieszkanie dłużnika na licytację na poczet długów. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – przykładowy wzór wezwania do zapłaty dla Wspólnoty Mieszkaniowej – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak napisać wezwanie do zapłaty zaległego czynszu?

Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali: “Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.” Jeśli więc lokator nie uiści takiej płatności w terminie, staje się dłużnikiem.

Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek wezwać go do zapłaty, zanim wystąpi z taką sprawą na drogę sądową. Jeśli tego nie zrobi, może zostać obciążona kosztami procesu. Kluczowe jest zatem nie tylko sporządzenie przykładowego wezwania do zapłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, ale również posiadanie potwierdzenia doręczenia takiego pisma.

Zachęcamy do przygotowania wezwania na podstawie naszego wzoru wezwania do zapłaty od wspólnoty mieszkaniowej – druk zawiera bowiem wszelkie niezbędne elementy formalne takiego wezwania, w tym oznaczenie wysokości długu oraz ostatecznego terminu płatności. 

Jak doręczyć wezwanie do zapłaty zaległego czynszu?

Wypełniony wzór wezwania do zapłaty – wspólnota mieszkaniowa należy dostarczyć dłużnikowi tak, aby ten miał możliwość zapoznania się z jego treścią. W interesie wspólnoty jest uzyskanie dowodu na doręczenie takiego pisma, zatem wezwanie można przekazać osobiście, uzyskując przy tym pokwitowanie odbioru na piśmie, bądź listownie – listem poleconym.

Z reguły spółdzielnie korzystają w tym zakresie z usług pocztowych. Jeśli bowiem dłużnik odmówi odbioru przesyłki, da się zastosować wtedy instytucję tak zwanej fikcji doręczenia.

Wspólnota może przesyłać dłużnikowi wypełniony wzór przykładowego wezwania do zapłaty zaległego czynszu wielokrotnie, zanim wystąpi na drogę sądową. Za każdym razem musi przeliczać jednak wysokość długu z uwzględnieniem narastających odsetek za zwłokę.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wezwanie do zapłaty – Wspólnota Mieszkaniowa – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wezwanie-do-zaplaty-wspolnota-mieszkaniowa-wzor
Wezwanie do zapłaty - Wspólnota Mieszkaniowa - wzór
17