Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. – wzór

(1 opinia klienta)

17 

Jak napisać umowę sprzedaży udziałów spółki z o. o.?  Na mocy umowy zbycia udziałów spółki z. o.o. dany udziałowca zobowiązuje się do przeniesienia i wydania swoich udziałów kupującemu za określoną kwotę. Procedura taka skutkuje przeniesieniem tytułu prawnego do udziałów na stronę kupującą.

By sprzedać udziału w spółce z o.o., należy zawrzeć stosowną umowę. Zanim jednak do tego dojdzie – muszą zostać spełnione pewne warunki. Najważniejszym z nich jest obecność spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdyż zgodnie z prawem zbyte mogą zostać tylko te udziały, które reprezentują zarejestrowany kapitał zakładowy.

Ponadto ważne jest prześledzenie treści umowy spółki w celu sprawdzenia, czy udziałowca ma prawo swobodnie obracać swoimi udziałami – może się bowiem okazać, iż jest ograniczony np. koniecznością uzyskania pisemnej zgody zarządu na ich zbycie.

Chcąc ułatwić Ci przygotowanie omawianego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. który pobierzesz poniżej:

Kategorii ,
Opis
Opinie (1)

Zgodnie z art. 180 k.s.h. umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o musi mieć formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi – w innym przypadku może zostać uznana za nieważną. Powinna ona zawierać takie składowe jak:

 • oznaczenie stron;
 • dokładne oznaczenie spółki oraz zbywanego udziału;
 • określenie kwoty transakcji i sposobu jej zapłaty;
 • wskazanie zobowiązań stron;
 • podpisy.

Do dokumentu zaleca się załączenie do zgody spółki na zbycie udziałów (jeśli według umowy spółki jest ona wymagana) oraz oświadczeń innych wspólników o braku chęci skorzystania z prawa pierwszeństwa (jeśli umowa spółki o nim wspomina).

Po zawarciu umowy jedna strona musi poinformować spółkę o zmianie udziałowca w celu zaktualizowania księgi udziałów. Warto również pamiętać, że nabywca ma obowiązek – w terminie 14 dni od momentu zakupu udziałów – złożyć deklarację podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłacić podatek w wysokości 1% wartości nabytych udziałów.

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. – wzór

 1. Grażyna W.

  Bardzo dobre pismo.

  • Grzegorz Szwaciński

   Dziękujemy!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-sprzedazy-udzialow-spolki-z-o-o-wzor-pdf-doc
Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. - wzór
17