Umowa darowizny części samochodu wzór DOC + PDF

17 

Na czym polega zawarcie umowy darowizny części samochodu? Umowa darowizny części samochodu to umowa darowizny części udziałów w prawie własności pojazdu. Taką umowę można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej. Jest to jeden ze sposobów na zniesienie współwłasności – jeśli część udziałów przekazywana jest drugiemu współwłaścicielowi.

Umowa darowizny jest nieodpłatna, jednak wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku PCC. Z obowiązku podatkowego zwolnione są osoby należące do pierwszej grupy podatkowej, czyli bliscy członkowie rodziny. Umowa wymaga jednak zgłoszenia do urzędu skarbowego. 

Warto pamiętać, że umowa darowizny części samochodu powinna wskazywać precyzyjnie, jaka wysokość udziałów w prawie własności jest przedmiotem takiej darowizny. Konieczne jest także określenie danych stron umowy oraz samego przedmiotu umowy.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy darowizny części samochodu, który zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: , ,
Opis
Opinie (0)

Po pierwsze, ważne jest, aby darowizna była udokumentowana poprzez specjalną umowę. Dokument taki powinien zawierać informacje o:

  • darczyńcy,
  • odbiorcy,
  • opisie darowanej części samochodu,
  • oraz wartości darowizny.

Dokument taki może przyjąć formę umowy darowizny.

Po drugie, warto pamiętać, że w przypadku darowizny części samochodu, wartość tej części musi być ustalona, jeśli więc samochód wart jest w całości około 15 000 zł, to połowa wartości samochodu, która powinna widnieć na umowie darowizny, powinna opiewać na 7500 zł.

W przypadku, gdy wartość darowanej części samochodu przekracza kwotę wolną od podatku (obecnie wynosi 9637 zł), darczyńca będzie musiał uiścić podatek od darowizny.

Po trzecie, darowizna części samochodu musi być dokonana w sposób bezpłatny, czyli nie może wiązać się z żadnymi kosztami dla odbiorcy.

Ostatecznie, w celu uniknięcia nieporozumień i problemów, warto wykorzystać przygotowany przez nas wzór umowy darowizny części samochodu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa darowizny części samochodu wzór DOC + PDF”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-darowizny-czesci-samochodu-wzor-doc-pdf
Umowa darowizny części samochodu wzór DOC + PDF
17