Skarga na czynności komornika – wzór

17 

Niezadowolony z postępowania komornika dłużnik lub wierzyciel może wnieść skargę na czynności komornika – do komornika, którego czynności lub zaniechania skarga dotyczy. Wniesienie skargi na komornika wymaga uiszczenia opłaty w kwocie stałej – 50 zł.

Można jednak wnieść skargę tymczasowo nieopłaconą, a wtedy sąd wezwie skarżącego do uiszczenia opłaty sądowej po przekazaniu skargi przez komornika. Co ważne, skargę wnosi się w terminie tygodniowym, liczonym od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór skargi na czynności komornika, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak napisać skargę na czynności komornika?

Skarga na czynności komornika kierowana jest do sądu rejonowego, dlatego musi uwzględniać kilka niezbędnych elementów formalnych. W treści takiego dokumentu powinny pojawić się między innymi dane wnoszącego skargę i dane komornika, którego skarga dotyczy.

Najważniejszą częścią pisma jest jednak określenie, jaką czynność komornik zaskarża i wskazanie, czego skarżący się domaga – uchylenia, zmiany, dokonania innej czynności. Skarga wymaga także uzasadnienia.

Przed złożeniem skargi na komornika należy dobrze zastanowić się nad tym, jakie czynności podjęte przez organ były nieprawidłowe. Co ważne, podawane argumenty trzeba także podeprzeć dowodami, na przykład w postaci wydruków korespondencji czy wydruków z rachunku bankowego.

Czego może dotyczyć skarga? Skargi na komornika mogą dotyczyć uchybienia polegającego na działaniu – np. na niewłaściwym zajęciu – ale też na zaniechaniu, czyli np. na niedokonaniu zajęcia. 

Czym skutkuje wniesienie skargi na komornika?

Skargę na komornika wnosi się do sądu, ale za pośrednictwem komornika, którego skarga dotyczy. Po otrzymaniu takiej skargi komornik może uwzględnić ją samodzielnie lub przekazać wraz z aktami sprawy do sądu w celu rozpoznania.

Co ważne, komornik nie może zgodzić się z zarzutami skarżącego tylko w części. Jeśli chciałby tego dokonać, nadal musi przekazać sprawę do sądu rejonowego. Ten z kolei ma jeden tydzień na rozpatrzenie skargi, licząc od dnia jej otrzymania. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Skarga na czynności komornika – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika - wzór
17