Potwierdzenie wpłaty alimentów do rąk – wzór

17 

Jeśli chodzi o alimenty, określenie „do rąk” może być rozpatrywane na dwa sposoby: jako płacenie alimentów na rzecz dziecka bezpośrednio pełnoletniemu dziecku (nie za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego) lub jako płacenie alimentów w gotówce, czyli „na rękę”. Jedynie pełnoletnie dziecko może samo występować w sprawie o alimenty i pobierać je dla siebie bezpośrednio, nie za pośrednictwem pełnoletniego opiekuna.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór potwierdzenia wpłaty alimentów do rąk własnych – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Co oznacza wpłata alimentów do rąk?

Z potwierdzeniem wpłaty alimentów do rąk można mieć do czynienia po tym, jak dziecko uprawnione do takiego świadczenia osiągnie pełnoletniość. Wcześniej w jego imieniu występuje przedstawiciel ustawowy – rodzic lub opiekun prawny.

To najczęściej matka pobiera alimenty na dziecko aż do momentu ustania władzy rodzicielskiej. Kiedy uprawniony zyskuje pełnoletność, może otrzymywać alimenty do rąk. W takich okolicznościach dorosła osoba uprawniona powinna złożyć oświadczenie, w którym wskaże, że chce, aby alimenty były płacone bezpośrednio do jego rąk lub nadal do rąk drugiego z rodziców.

Wzór potwierdzenia wpłaty alimentów do rąk pozwala wykazać więc, że pełnoletnie dziecko otrzymuje alimenty bezpośrednio od zobowiązanego. W treści takiego pisma muszą pojawić się dane stron, wysokość świadczenia alimentacyjnego, termin i sposób zapłaty oraz podpisy uprawnionego i zobowiązanego do alimentacji. 

Pokwitowanie wpłaty alimentów w gotówce

Przykładowe potwierdzenie wpłaty alimentów do rąk można rozumieć również jako potwierdzenie wpłaty alimentów w gotówce. Zasadniczo, bezpieczniej jest przekazywać takie świadczenie na rzecz uprawnionego za pośrednictwem banku, jednak dopuszczalne jest też płacenie alimentów w gotówce.

W momencie przekazywania takich środków warto każdorazowo sporządzić pokwitowanie wpłaty, choćby odręcznie. Na takim dokumencie muszą znaleźć się między innymi informacje o dacie i wysokości wpłaty. Konieczne jest również podpisanie pokwitowania przez stronę, która przyjęła pieniądze.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Potwierdzenie wpłaty alimentów do rąk – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

potwierdzenie-wplaty-alimentow-do-rak-wzor
Potwierdzenie wpłaty alimentów do rąk - wzór
17