Odwołanie pełnomocnictwa adwokatowi – wzór

17 

Mocodawca może odwołać swoje pełnomocnictwo w każdym czasie, bez zgody, czy potwierdzenia pełnomocnika, a nawet wbrew jego woli. Odwołanie pełnomocnictwa wymaga sporządzenia oświadczenia woli na piśmie. Dotyczy to również pełnomocnictwa udzielonego adwokatowi. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór odwołania pełnomocnictwa adwokatowi – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jak powinno wyglądać odwołanie pełnomocnictwa adwokatowi?

Pełnomocnictwo udzielone adwokatowi to z reguły pełnomocnictwo procesowe, umożliwiające stronom postępowania upoważnienie osób o odpowiednim stanie wiedzy do zastępowania ich przed sądem. Aby odwołać takie pełnomocnictwo, należy wypełnić wzór odwołania pełnomocnictwa adwokatowi.

Druk uwzględnia:

  • datę sporządzenia,
  • dane mocodawcy,
  • dane pełnomocnika,
  • oświadczenie o wycofaniu pełnomocnictwa,
  • oznaczenie pełnomocnictwa, np. poprzez podanie danych postępowania (dane sądu, dane powoda, sygnatura akt sprawy),
  • podpis mocodawcy. 

Jakie mogą być przyczyny odwołania pełnomocnictwa adwokatowi?

Przykładowe odwołanie pełnomocnictwa adwokatowi nie musi zawierać uzasadnienia decyzji podjętej przez mocodawcę. Ten ma bowiem prawo cofnąć swoje upoważnienie w każdym czasie, nawet bez zgody osoby upoważnionej. Wystarczy, że sporządzi odpowiednie oświadczenie i dostarczy je pełnomocnikowi.

Należy pamiętać jednak, że pełnomocnictwo opiera się na zaufaniu. Jeśli mocodawca traci zaufanie do pełnomocnika, np. dlatego, że ten popełnia liczne błędy, zdaje się nie działać w jego interesie – odwołanie pełnomocnictwa jest w pełni uzasadnione.

Pełnomocnictwo dla adwokata może również wygasnąć. Ma to miejsce między innymi w momencie śmierci pełnomocnika, utraty przez niego zdolności sądowej lub utraty kwalifikacji, np. skreślenie z listy adwokatów.

Tak samo w przypadku śmierci mocodawcy wszelkie udzielone przez niego pełnomocnictwa wygasną. Warto podkreślić jednocześnie, że nie da się odwołać pełnomocnictwa poprzez udzielenie nowego upoważnienia innej osobie – w takiej sytuacji mocodawca ma dwóch pełnomocników z takimi samymi uprawnieniami.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odwołanie pełnomocnictwa adwokatowi – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odwolanie-pelnomocnictwa-adwokatowi-wzor
Odwołanie pełnomocnictwa adwokatowi - wzór
17