17 zł
Jak napisać odwołanie od podwyżki czynszu? Przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów uprawniają właściciela mieszkania do podniesienia czynszu poprzez pisemne wypowiedzenie dotychczasowych stawek. Musi to zrobić najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia (3 miesiące). Podwyżka, w wyniku której wysokość czynszu przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu, może nastąpić w określonych przypadkach i musi być uzasadniona na żądanie najemcy.
Najemca, który nie zgadza się na podwyżkę czynszu, ma prawo odmówić jej przyjęcia, co jest jednoznaczne z rozwiązaniem umowy najmu. Może też wnieść do sądu pozew (odwołanie) o ustalenie, czy podwyżka jest zasadna. Ma na to 2 miesiące od dnia otrzymania wypowiedzenia stawek czynszu.
W pozwie powinny się znaleźć takie elementy formalne jak: data i miejsce sporządzenia; dane powoda i pozwanego; wartość sporu; tytuł pisma; osnowa, w której powód opisze przyczynę wniesienia pozwu oraz związane z tym żądania. Pozew wymaga uzasadnienia, w którym należy podać szczegółowe informacje na temat podwyżki najmu oraz argumenty za tym, że jest ona nieuzasadniona w świetle obowiązujących przepisów. Do dokumentu należy dołączyć dokumenty potwierdzające przywołane w uzasadnieniu okoliczności.
Chcąc ułatwić Ci przygotowanie omawianego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór odwołania od podwyżki czynszu, który pobierzesz poniżej:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.