17 zł
Możliwość złożenia odwołania do sądu pracy od decyzji swojego pracodawcy ma zarówno pracownik zwolniony w trybie zwykłym, jak i pracownik zwolniony dyscyplinarnie. W każdym przypadku, kiedy pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy, przysługuje mu prawo do wniesienia odwołania.
Natomiast zgodnie z przepisami, umowy o pracę nie można wypowiedzieć między innymi pracownikowi na urlopie wypoczynkowym, na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim, a także pracownicy w ciąży czy każdej osobie zatrudnionej w okresie przedemerytalnym.
Jeśli pracownik składa odwołanie do sądu pracy, musi odpowiednio je uzasadnić, czyli wskazać, dlaczego i w jakim zakresie nie zgadza się z decyzją pracodawcy. Odwołanie jest uzasadnione, jeśli wypowiedzeniem umowy pracodawca złamał przepisy lub nie wypełnił swoich obowiązków, np. nie uzasadnił wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.
Odwołanie do sądu pracy powinno uwzględniać żądanie pracownika. Pracownik może domagać się przywrócenia go do pracy w przypadku zwolnienia, wypłacenia mu odszkodowania czy uznania wypowiedzenia umowy za bezskuteczne.
Do sądu pracy można odwołać się również w wielu innych przypadkach, kiedy pracodawca narusza przepisy kodeksu pracy, między innymi gdy odmawia pracownikowi wypłaty należnej odprawy lub innego świadczenia.
Możesz nabyć gotowy do wypełnienia wzór odwołania do sądu pracy, klikając poniższy przycisk:
.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.