Odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę – wzór

17 

W przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika komornik przesyła pisemne zawiadomienie o zajęciu do dłużnika i jego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na informację o zajęciu wynagrodzenia. Pismo w tej sprawie powinien przesłać komornikowi w terminie 7 dni. Jeśli nie dopełni tego obowiązku – grozi mu wysoka kara grzywny. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór odpowiedzi na zajęcie wynagrodzenia za pracę, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Co powinna zawierać odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę?

Przepisy mówią dokładnie, co powinna zawierać odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę. Pracodawca musi ująć w takim piśmie przede wszystkim zestawienie wysokości wynagrodzenia dłużnika za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc osobno.

Pismo musi uwzględniać także dane firmy, sygnaturę akt sprawy oraz wymagane informacje na temat dłużnika. Tak naprawdę, w swojej odpowiedzi pracodawca powinien odnosić się ściśle do wszystkich żądań komornika.

Organ może oczekiwać udzielenia mu informacji na temat rodzaju umowy zawartej z dłużnikiem, wysokości jego wynagrodzenia, adresu zamieszkania pracownika czy numeru jego konta bankowego. 

Co należy zrobić po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia?

Pracodawca musi odpowiedzieć na zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia w wyznaczonym przez komornika terminie 7 dni. Odpowiedzi udziela w formie pisemnej, odnosząc się do wszystkich pytań, a także stosując się do zaleceń komornika, na przykład dotyczących przelewania zajętego wynagrodzenia na rachunek kancelarii komorniczej.

Co ważne pracodawca musi sporządzić odpowiedź na zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia nawet wtedy, kiedy takie zajęcie jest niemożliwe. Dotyczy to między innymi sytuacji, kiedy pracodawca już nie zatrudnia dłużnika, a także gdy dłużnik zarabia minimalną krajową.

To po stronie pracodawcy leży obowiązek obliczenia, jaką część wynagrodzenia dłużnika może zająć komornik. Przy obliczaniu takiej kwoty pracodawca musi przestrzegać przepisów, które chronią dłużnika przed pozostaniem bez środków do życia.

Zatrzymane środki ma obowiązek przekazywać komornikowi lub bezpośrednio wierzycielowi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odpowiedz-na-zajecie-wynagrodzenia-za-prace-wzor
Odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę - wzór
17