Zniesienie dożywotniej służebności mieszkania – wzór

17 

Służebność osobista jest niezbywalna. Nie można też przenieść uprawnienia do jej wykonywania na inną osobę. Dopuszczalne jest jednak zniesienie dożywotniej służebności mieszkania między innymi w przypadku, gdy nie jest ona wykonywana przez podmiot uprawniony przez co najmniej 10 lat. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór zniesienia dożywotniej służebności mieszkania – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Kiedy możliwe jest zniesienie dożywotniej służebności mieszkania?

Do służebności osobistej można stosować odpowiednio sposoby wygaśnięcia określone w przepisach kodeksu cywilnego i dotyczące służebności gruntowych. Oznacza to, że zniesienie dożywotniej służebności mieszkania dopuszcza się między innymi w sytuacji, kiedy podmiot uprawniony nie wykonuje jej przez okres co najmniej 10 lat.

Poza tym, można także znieść służebność za wynagrodzeniem pod warunkiem, że wskutek zmiany stosunków stała się ona szczególnie uciążliwa, a jednocześnie nie jest konieczna dla uprawnionego.

Innym rozwiązaniem jest zamiana służebności osobistej na rentę, co znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy uprawniony dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swojego prawa.

Przykładowe zniesienie dożywotniej służebności mieszkania może nastąpić też bez wynagrodzenia, jeśli uprawniony zamieszkuje w innym miejscu, czyli zaspokaja swoje potrzeby w inny sposób. 

Jak napisać dokument zniesienia dożywotniej służebności mieszkania?

Należy pamiętać, że oświadczenie właściciela nieruchomości obciążanej w ramach służebności mieszkania wymaga zachowania formy aktu notarialnego, dlatego zniesienie takiej służebności będzie wymagało zachowania takiej samej formy dokumentu.

Jeśli zaś chodzi o oświadczenie osoby mającej nabyć służebność, to można złożyć je w formie dowolnej. Do przygotowania pisma warto wykorzystać nasz wzór zniesienia dożywotniej służebności mieszkania, który uwzględnia wszystkie niezbędne elementy formalne.

Z wypełnionym dokumentem trzeba jeszcze udać się do notariusza – zniesienie służebności musi przyjmować formę aktu notarialnego lub pisma z podpisem poświadczonym notarialnie. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zniesienie dożywotniej służebności mieszkania – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zniesienie-dozywotniej-sluzebnosci-mieszkania-wzor
Zniesienie dożywotniej służebności mieszkania - wzór
17