17 zł
Nadpłacone wynagrodzenie stanowi bezpodstawne wzbogacenie się, dlatego pracodawca ma prawo żądać od pracownika zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia. Jednocześnie przełożonemu nie wolno potrącić takich środków z wynagrodzenia bez zgody pracownika, a jeśli ten nie wyrazi zgody na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia, pracodawca może skierować sprawę do sądu.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór zgody na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
W przypadku wypłacenia pracownikowi zbyt wysokiej kwoty wynagrodzenia najprostszym rozwiązaniem wydaje się pomniejszenie kolejnej wypłaty o uiszczoną wcześniej nadpłatę, czyli – krótko mówiąc – dokonanie potrącenia z wypłaty.
Przepisy prawa pracy pozwalają pracodawcy dokonywać samodzielnych (jednostronnych) potrąceń z wynagrodzenia w przypadku zajęć komorniczych, kar pieniężnych i zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi.
Pracodawca nie może jednak bez zgody pracownika potrącić nadpłaconego wynagrodzenia. Brak zgody na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia może doprowadzić do roszczenia o zapłatę wynagrodzenia potrąconego niezgodnie z przepisami.
Pracownik, który ma świadomość, że nadpłacone wynagrodzenie jest bezpodstawnym wzbogaceniem, zwykle decyduje się dobrowolnie zwrócić pracodawcy nienależne środki. W tym celu powinien przygotować pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie.
Dokument można opracować w oparciu o wzór zgody na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia, pamiętając, że potrącenia nie wolno dokonać w sposób dowolny. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, konieczne jest zastosowanie kwoty wolnej od potrąceń, która wynosi:
W przypadku nadpłaconego wynagrodzenia kwota wolna od potrąceń będzie wynosiła tyle, co wynagrodzenie minimalne – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy.