Wniosek o zawieszenie egzekucji – wzór

17 

Wniosek o zawieszenie egzekucji może złożyć do komornika zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Informuje o tym art. 820 kodeksu postępowania cywilnego.

Jeśli dłużnik złoży wniosek o zawieszenie egzekucji, postępowanie zostanie zawieszone na mocy decyzji sądowej, na przykład w sytuacji, kiedy dłużnik złożył zabezpieczenie niezbędne do zwolnienia z egzekucji.

Z kolei wierzyciel najczęściej składa wniosek o zawieszenie egzekucji po podpisaniu ugody z dłużnikiem. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak napisać wniosek o zawieszenie egzekucji?

Wniosek o zawieszenie egzekucji musi spełniać określone wymogi formalne. Powinien uwzględniać między innymi dane stron postępowania, dane organu egzekucyjnego, sygnaturę sprawy, a także określenie, czy wnioskodawca domaga się zawieszenia postępowania, czy jego całkowitego umorzenia.

Pismo musi zawierać uzasadnienie z argumentami, które przemawiają za takim rozstrzygnięciem sprawy. Uzasadnienie to należy potwierdzić za pomocą odpowiednich załączników.

Bardzo istotne jest pamiętanie o tym, że wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej powinien zostać podpisany przez wierzyciela lub dłużnika.

Złożyć go można natomiast jedynie osobiście w kancelarii komorniczej lub listownie, listem poleconym. Prośba wystosowana w trakcie rozmowy telefonicznej czy mailowo będzie nieskuteczna. 

W jakich okolicznościach złożenie wniosku o zawieszenie egzekucji będzie uzasadnione?

Wstrzymanie postępowania egzekucyjnego będzie uzasadnione w kilku sytuacjach. Najczęściej wniosek o zawieszenie egzekucji wnoszony jest, gdy dłużnik złoży zabezpieczenie zobowiązania, konieczne do wstrzymania postępowania egzekucyjnego, a także gdy strony zawrą porozumienie, czyli ugodę dotyczącą spłaty długu.

Poza tym, wstrzymanie postępowania może nastąpić na skutek śmierci dłużnika lub wierzyciela, po złożeniu skargi na nieprawidłowości przy egzekucji komorniczej oraz w przypadku utraty zdolności procesowej dłużnika lub wierzyciela, na przykład na skutek ubezwłasnowolnienia.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o zawieszenie egzekucji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-zawieszenie-egzekucji-wzor
Wniosek o zawieszenie egzekucji - wzór
17