Wniosek o powołanie świadka w sprawie rozwodowej – wzór

17 

Powołanie świadka w sprawie o rozwód z orzeczeniem winy jest konieczne, podobnie jak w przypadku orzekania rozwodu w przypadku par posiadających niepełnoletnie dzieci. Świadka powołuje się na konkretną okoliczność, w celu uzyskania dowodów winy jednej ze stron lub poznania sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Jak powołać świadka w sprawie rozwodowej?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o powołanie świadka w sprawie rozwodowej – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kogo można powołać na świadka w sprawie rozwodowej?

Nie każdy może zostać wybrany na świadka w sprawie rodzinnej. Zanim jedna ze stron wypełni wzór wniosku o powołanie świadka w sprawie rozwodowej, powinna upewnić się, że dana osoba spełnia wszystkie kryteria. Świadkiem nie może być osoba niepełnoletnia lub karana za składanie fałszywych zeznań.

Taką osobę można wybrać spośród rodziny, znajomych, współpracowników, sąsiadów, pracowników szkoły, czy ośrodka pomocy społecznej. Wykluczone jest powołanie na świadka kogoś objętego tajemnicą lekarską lub państwową.

Warto też kierować się pewnymi kryteriami, których nie narzucają przepisy prawa. Świadek powinien być bowiem także osobą odporną na stres, wiarygodną, potrafiącą dobrze się wysławiać. Najważniejsze jest zaś to, że powołany świadek musi mieć wiedzę na temat rozwodzących się małżonków i ich rodziny.

Jak napisać wniosek o powołanie świadka w sprawie rozwodowej?

Wniosek o powołanie świadka to wniosek dowodowy – dowód z zeznań. Do przygotowania takiego pisma warto wykorzystać wzór wniosku o powołanie świadka w rozprawie rozwodowej. Druk uwzględnia:

  • oznaczenie sądu,
  • dane stron postępowania, 
  • sygnaturę akt sprawy,
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • osnowę wniosku lub oświadczenia i dowody na poparcie okoliczności,
  • podpis wnioskodawcy,
  • wymienienie załączników.

Przykładowy wniosek o powołanie świadka w sprawie rozwodowej powinien wyjaśniać, dlaczego wnioskodawca występuje z takim wnioskiem dowodowym i co chce w ten sposób wykazać. Do pisma dołącza się odpis pisma procesowego oraz załączników, o ile takowe są składane wraz z wnioskiem.

Druk przykładowego wniosku o powołanie świadka w sprawie rozwodowej można wykorzystać w toku sprawy, a także już przy składaniu pozwu rozwodowego. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o powołanie świadka w sprawie rozwodowej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-powolanie-swiadka-w-sprawie-rozwodowej-wzor
Wniosek o powołanie świadka w sprawie rozwodowej - wzór
17