17 zł
Obniżenie wymiaru czasu pracy to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla rodziców małych dzieci czy dla bliskich osób niepełnosprawnych, wymagających stałej opieki.
Pismo z prośbą o obniżenie wymiaru czasu pracy na ¾ etatu może wnieść do pracodawcy każdy pracownik, lecz nie wszystkie osoby zatrudnione mają równe szanse na pozytywne rozpatrzenie ich wniosku.
Należy wiedzieć, że przełożony nie może odrzucić takiej prośby jedynie w przypadku pracowników uprawnionych do korzystania z urlopu wychowawczego. Ci, zgodnie z przepisami, mogą bowiem zrezygnować z urlopu właśnie na rzecz obniżonego wymiaru czasu pracy.
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na ¾ etatu powinien zawierać uzasadnienie. Należy podać w nim realne przyczyny braku możliwości świadczenia pracy w pełnym wymiarze godzin – do tych samych przyczyn pracownik będzie bowiem odwoływał się później w ewentualnym wniosku o przywrócenie na pełen etat.
Ponieważ wymiar etatu to jeden z warunków świadczenia pracy, zmiany w tym zakresie strony wprowadzają do umowy o pracę. Jeśli więc wniosek o obniżenie wymiaru etatu zostanie rozpatrzony pozytywnie, strony zawrą porozumienie zmieniające, czyli aneks do umowy o pracę.
Możesz nabyć gotowy do wypełnienia wzór wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy na ¾ etatu, klikając poniższy przycisk:
Iza L. –
dokument kompletny, tylko trzeba wypełnić, polecam zakup, błyskawiczna wysyłka pisma