Wniosek o kontakty Babci z wnukiem – wzór

17 

Dziadkowie mają prawo domagać się ustalenia kontaktów z wnukiem. Jeśli nie są w stanie dojść do porozumienia z rodzicami dziecka, mogą złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów z wnukami. Pismo należy kierować do wydziału rodzinnego sądu rejonowego w miejscu zamieszkania dziecka. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o kontakty babci z wnukiem – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Czy dziadkowie mają prawo uregulować kontakty z wnukami na drodze sądowej?

Wniosek o kontakty babci z wnukiem został opracowany na podstawie art. 1136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym dziadkowie mają prawo do kontaktów z dzieckiem, jeśli przez dłuższy czas sprawowali nad nim opiekę.

Dotyczy to także innych osób niebędących rodzicami. Wzór wniosku o kontakty babci z wnukiem może złożyć osoba, która nie jest w stanie porozumieć się w tej sprawie z rodzicami.

Ci powinni natomiast – uwzględniając dobro dziecka, dbałość o jego prawidłowy rozwój oraz rozsądne życzenia małoletniego – zgodzić się na realizację kontaktów z dziadkami.

Jeśli jednak nie wyrażają na to zgody, sprawa może trafić do sądu, a postanowienie sądowe będzie zobowiązywało opiekunów do umożliwienia realizacji kontaktów dziecka z dziadkami.

Jak napisać wniosek o kontakty babci z wnukiem?

Babcie bardzo często mają silne więzi emocjonalne z wnukami. W przypadku, gdy rodzice nie zgadzają się na to, aby babcia utrzymywała kontakt z ich dzieckiem, osoba spokrewniona może złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów.

Dokument warto opracować na podstawie wzoru wniosku o kontakty babci z wnukiem, uzupełniając druk własnym uzasadnieniem. W piśmie należy podać dokładne zasady realizacji kontaktów, czyli konkretne dni, godziny i miejsca spotkań.

Konieczne jest także wykazanie, dlaczego dziadkom zależy na kontaktach z wnukami oraz co stanowi przeszkodę w ich odbywaniu. Wypełniony druk wniosku o kontakty babci z wnukiem należy adresować do wydziału rodzinnego sądu rejonowego w miejscu zamieszkania dziecka. Wniosek podlega opłacie w stałej wysokości 40 zł.

Warto pamiętać, że sąd ustalając kontakty dziadków z dzieckiem, troszczy się przede wszystkim o dobro małoletniego.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o kontakty Babci z wnukiem – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-kontakty-babci-z-wnukiem-wzor
Wniosek o kontakty Babci z wnukiem - wzór
17