Wniosek o eksmisję sąsiada – wzór

17 

Wniosek o eksmisję sąsiada może złożyć właściciel innego lokalu, a także inny lokator oraz współlokator. Aby doprowadzić do eksmisji, należy wytoczyć powództwo, w którym powód żąda rozwiązania stosunku prawnego z danym lokatorem oraz opróżnienia przez niego mieszkania, z którego ten korzysta. Jak napisać pozew o eksmisję?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o eksmisję sąsiada – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy można wnieść wniosek o eksmisję sąsiada?

Wzór wniosku o eksmisję sąsiada został opracowany na podstawie art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którym można wytoczyć takie powództwo, jeżeli “lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku”.

Takie rażące wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu to działanie o dużym nasileniu złej woli, które przekracza dopuszczalne granice (np. nadmierne hałasowanie, zaniedbywanie porządku, generowanie nieprzyjemnych zapachów i inne).

O uporczywości można mówić zaś, gdy mimo próśb i upomnień, lokator nie zmienia swoich działań – wykonuje je stale i systematycznie. 

Jak napisać pozew o eksmisję sąsiada?

Pozew o eksmisję można przygotować w prosty sposób w oparciu o nasz druk przykładowego wniosku o eksmisję sąsiada, który uwzględnia wszystkie niezbędne elementy formalne pozwu.

Poza takimi informacjami, jak dane powoda, dane pozwanego, czy oznaczenie sądu, w piśmie należy uwzględnić dwie istotne kwestie:

  • opis zachowania lokatora, który wskazuje na fakt, że dopuszczał się on zakłócania porządku domowego w sposób rażący lub uporczywy,
  • opis wpływu zachowania lokatora na zamieszkiwanie budynku przez inne osoby (jak zachowanie lokatora utrudniało zamieszkiwanie obiektu). 

Do pozwu warto dołączyć dowody na rażące lub uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu, na przykład notatki policji, zeznania świadków. Należy pamiętać, że sąd rozpatrując pozew, dokona oceny, czy zostały spełnione wszystkie przesłanki do wniesienia pozwu.

Jeśli uzna, że sąsiad powinien wyprowadzić się z budynku, może przyznać mu lokal socjalny zapewniany przez gminę.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o eksmisję sąsiada – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wniosek-o-eksmisje-sasiada-wzor
Wniosek o eksmisję sąsiada - wzór
17