Wezwanie do usunięcia ogrodzenia wzór

17 

Jak napisać wezwanie do usunięcia ogrodzenia? Wezwanie takie jest oficjalnym pismem, w którym informujemy właściciela nieruchomości, że jego ogrodzenie jest niezgodne z przepisami prawa i nakłada na niego obowiązek usunięcia go w określonym czasie.

Sporządzając wezwanie do usunięcia ogrodzenia, warto wyznaczyć jego właścicielowi co najmniej 30 dni na usunięcie ogrodzenia, chyba że jest to ogrodzenie tymczasowe, którego usunięcie można przeprowadzić szybko, wtedy w wezwaniu można wyznaczyć termin np. 7 lub 14 dni.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma – przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wezwania do usunięcia ogrodzenia – które zakupisz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Kiedy można wezwać sąsiada do usunięcia ogrodzenia? wezwanie do usunięcia ogrodzenia może być wydane na przykład wtedy, gdy:

  • ogrodzenie przekracza dozwoloną wysokość,
  • ogrodzenie postawiono w granicy działki (wymagana jest zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy),
  • ogrodzenie jest postawione w nieodpowiednim miejscu,
  • ogrodzenie blokuje dostęp do drogi publicznej,
  • lub gdy stanowi ono zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Właściciel nieruchomości, który otrzymał takie wezwanie, ma obowiązek usunięcia niezgodnego z przepisami ogrodzenia w określonym w wezwaniu terminie i zgodnie z wymaganiami.

Jeśli więc zauważysz, że ktoś postawił ogrodzenie na Twojej lub sąsiedniej działce bez wymaganego pozwolenia, lub zgody, możesz podjąć kilka kroków.

Najpewniej jest przekazać właścicielowi nieruchomości, na której zostało postawione nielegalne ogrodzenie, pisemne wezwanie do usunięcia ogrodzenia.

(bywa czasami, że ogrodzenie postawiono w danym miejscu przez pomyłkę lub nieświadomość przepisów prawnych, a właściciel będzie chętny do współpracy i szybko usunie nielegalne ogrodzenie)

Jeśli jednak właściciel ogrodzenia nie podejmie żadnych kroków, można skontaktować się z organem administracji publicznej odpowiedzialnym za nadzór nad przestrzeganiem przepisów budowlanych w Twojej okolicy.

W tym celu warto zgłosić nielegalną sytuację w urzędzie miasta lub gminy, albo od razu złożyć donos do Nadzoru Budowlanego – który będzie miał możliwość wydania decyzji nakazującej usunięcie nielegalnego ogrodzenia.

A jeśli decyzja organu administracji publicznej (np. Nadzoru Budowlanego) nie zostanie wykonana przez właściciela nieruchomości, można zgłosić sprawę do sądu i żądać usunięcia ogrodzenia w drodze postępowania sądowego.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wezwanie do usunięcia ogrodzenia wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wezwanie-do-usuniecia-ogrodzenia-wzor
Wezwanie do usunięcia ogrodzenia wzór
17