Ustosunkowanie się do opinii biegłego – wzór

17 

Na niekorzystną opinię biegłego stronie przysługuje prawo do wniesienia zarzutów – ustosunkowania się do opinii. Przy jej doręczeniu sąd wyznacza termin na wniesienie takich zarzutów – zwykle 7 lub 14 dni. Jak przygotować pisemne ustosunkowanie się do opinii biegłego?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór ustosunkowania się do opinii biegłego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jakie elementy musi zawierać ustosunkowanie się do opinii biegłego?

Ustosunkowanie się do opinii biegłego to pismo o charakterze formalnym. Warto przygotować je zatem w oparciu o nasz wzór ustosunkowania się do opinii biegłego, który tytułuje się najczęściej jako „Zarzuty do opinii biegłego”. Ponieważ jest to pismo procesowe, druk uwzględnia:

  • oznaczenie sądu, do którego pismo jest skierowane,
  • dane stron, przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • osnowę wniosku lub oświadczenia,
  • wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, a także wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów,
  • podpis,
  • wymienienie załączników.

Wzór przykładowego ustosunkowania się do opinii biegłego pozwala upewnić się, że dokument spełnia wszystkie wymogi formalne i zostanie uwzględniony przez sąd. 

Jak napisać ustosunkowanie się do opinii biegłego?

Przykładowe ustosunkowanie się do opinii biegłego nie może ograniczać się jedynie do stwierdzenia, że strona nie zgadza się z opinią. Konieczne jest przedstawienie merytorycznych argumentów, które pozwolą taką opinię podważyć.

Druk ustosunkowania się do opinii biegłego można wypełnić poprzez:

  • wytknięcie biegłemu błędów w zakresie dojścia do postawionych wniosków,
  • wskazanie na fakt złamania zasad logicznego rozumowania, 
  • wskazanie na fakt pominięcia części dokumentacji.

Dodatkowo, w zarzutach do opinii biegłego można sformułować także pytania uzupełniające, które mają zweryfikować poprawność wniosków końcowych. Poza tym, strona może wnieść o wydanie opinii uzupełniającej, która wyjaśni określone kwestie w sposób dokładniejszy.

Co ważne, brak wniesienia zarzutów do opinii sprawi, że sąd uzna, iż strona zgadza się ze stanowiskiem biegłego, zatem niemożliwe będzie późniejsze podważenie takiej opinii.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ustosunkowanie się do opinii biegłego – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ustosunkowanie-sie-do-opinii-bieglego-wzor
Ustosunkowanie się do opinii biegłego - wzór
17