17 zł
Jak przygotować umowę służebności drogi? Umowę służebności zawiera się w przypadku, kiedy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej w aspekcie fizycznym i prawnym. Służebność wiąże się z obciążeniem jednej nieruchomości na rzecz drugiej w drodze umowy, orzeczenia sądu cywilnego lub zasiedzenia.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zawarcie umowy służebności drogi daje właścicielowi nieruchomości władnącej możliwość przejeżdżania przez teren nieruchomości obciążonej. Służebność wiąże się z wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości obciążonej.
Podpisanie umowy służebności drogi to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nie wiąże się z postępowaniem sądowym i kosztami sądowymi. Jeśli strony są w stanie dojść do porozumienia, mogą zawrzeć umowę, w ramach której samodzielnie ustalą warunki służebności i wynagrodzenie dla właściciela nieruchomości obciążonej.
Warto pamiętać, że umowa służebności musi zostać zawarta przed notariuszem. Ustanowienie służebności należy uwzględnić także w księdze wieczystej nieruchomości, składając do sądu wniosek o wpis do KW.
Kliknij przycisk poniżej, aby pobrać gotowy do wypełnienia wzór umowy służebności drogi:
.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.