Umowa przedwstępna zamiany nieruchomości z dopłatą – wzór

17 

Sama umowa zamiany nieruchomości z dopłatą musi przyjmować formę aktu notarialnego, jednak umowa przedwstępna do takiej umowy może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej. Jak przygotować umowę przedwstępną zamiany nieruchomości z dopłatą?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór umowy przedwstępnej zamiany nieruchomości z dopłatą – którą pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Czym jest umowa przedwstępna?

Wzór umowy przedwstępnej zamiany nieruchomości z dopłatą pozwala stronom zawrzeć kontrakt, który zobowiązuje je do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna nie powoduje przeniesienia prawa własności, dlatego nie musi przyjmować formy aktu notarialnego.

Taka przykładowa umowa przedwstępna zamiany nieruchomości z dopłatą może dotyczyć działek, mieszkań, lokali, domów wolnostojących i innych nieruchomości, które różnią się swoją wartością – stąd dopłata do transakcji zamiany.

Umowa przedwstępna pozwala dochodzić przed sądem zawarcia umowy docelowej, dlatego dobrze zabezpiecza interes osób, którym zależy na sfinalizowaniu transakcji. 

Jak napisać umowę przedwstępną zamiany nieruchomości z dopłatą?

Umowa przedwstępna powinna być jak najbardziej szczegółowa. Warto przygotować ją w oparciu o sprawdzony druk umowy przedwstępnej zamiany nieruchomości z dopłatą, który uwzględnia między innymi:

  • dane stron kontraktu,
  • oznaczenie przedmiotów umowy, wraz z opisem ich stanu, wielkości, lokalizacji,
  • planowany termin zawarcia umowy przyrzeczonej,
  • wartość przedmiotów umowy i wysokość dopłaty,
  • termin i formę uiszczenia dopłaty,
  • podpisy stron. 

Zawarcie umowy przedwstępnej zamiany nieruchomości z dopłatą sprawia, że warunki transakcji nie mogą się zmienić oraz daje stronom prawo do żądania naprawienia szkody z tytułu niezawarcia umowy docelowej.

Posługując się taką umową, podmioty transakcji mogą ubiegać się również o kredyt, z którego pokryją ustaloną wysokość dopłaty. Warto pamiętać jednak, że jeśli strony nie określą terminu obowiązywania umowy przedwstępnej, to po upływie jednego roku umowa ta wygasa i żadna ze stron nie może żądać zawarcia umowy docelowej.

Wykonanie umowy można zabezpieczyć dodatkowo zapłatą zaliczki lub zadatku, czyli opłatą rezerwacyjną. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa przedwstępna zamiany nieruchomości z dopłatą – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umowa-przedwstepna-zamiany-nieruchomosci-z-doplata-wzor
Umowa przedwstępna zamiany nieruchomości z dopłatą - wzór
17