17 zł
Testament holograficzny to testament własnoręczny, czyli taki, który można sporządzić samodzielnie, bez udziału notariusza, czy innych świadków. W takim testamencie do spadku można powołać każdą osobę. Sporządzenie dokumentu jest też w pełni bezpłatne.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór testamentu holograficznego – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Przykładowy testament holograficzny musi zostać napisany odręcznie. W przypadku osób niepełnosprawnych przewiduje się szczególne formy sporządzenia testamentu – można napisać go nawet nogą, jeśli spadkodawca jest w stanie tego dokonać.
Konieczne jest także uwzględnienie dokumencie kilku wymaganych elementów formalnych, takich jak data sporządzenia pisma, czy podpis spadkodawcy. Testament musi zawierać również dane osobowe podmiotów, które mają dziedziczyć spadek – mogą to być nie tylko osoby fizyczne, ale i osoby prawne, np. organizacje charytatywne.
Testament powinien dokładnie opisywać wolę spadkodawcy i precyzyjnie wskazywać, kto ma dziedziczyć jego majątek po śmierci. Do przygotowania dokumentu warto użyć więc sprawdzonego wzoru testamentu holograficznego.
Co istotne, nie należy przygotowywać go w żadnej części w formie wydruku. Wydrukowany i odręcznie podpisany testament nie będzie ważny w świetle prawa.
Wypełniając wzór przykładowego testamentu holograficznego, najbezpieczniej jest ująć w jego treści cały swój majątek. Nie oznacza to jednak, że spadkodawca nie ma prawa przekazać w takim testamencie pojedynczych składników tego majątku.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, „spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby”.
W takiej sytuacji wskazana osoba jest zapisobiercą – na podstawie testamentu zapisobierca może dochodzić swoich praw od innych spadkobierców. Bezpieczniej jest jednak przekazać w drodze zapisu konkretny składnik majątku za pomocą testamentu notarialnego. W przypadku konfliktów testament własnoręczny łatwiej jest bowiem podważyć w sądzie.