Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym

17 

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym to dokument, w którym pracownik zostaje poinformowany o zagrożeniach związanych z wykonywanym zawodem. Pismo służy do potwierdzenia, że pracownik miał świadomość istniejącego ryzyka i został zobowiązany do przestrzegania odpowiednich zasad bezpieczeństwa w celu zminimalizowania takiego zagrożenia.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniające wszystkie formalne wymagania – wzór oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii: ,
Opis
Opinie (0)

Jakie znaczenie ma oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym?

Pracodawca nie powinien dopuścić pracownika do pracy bez uprzedniego zapoznania go z ryzykiem zawodowym wynikającym z pracy na danym stanowisku. Zgodnie z przepisami, pracownik musi zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego, informacją dotyczącą zasad BHP przy pracy, a także zobowiązać się do przestrzegania tych zasad.

Przygotowanie przykładowego oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym pozwala pracownikowi zrozumieć potencjalne zagrożenia i odpowiednio się do nich przygotować.

Dokument jest też dowodem na to, że pracodawca zrealizował swój obowiązek wobec pracownika. Obowiązek przygotowania takiego oświadczenia spoczywa bowiem na pracodawcy lub na osobie odpowiedzialnej za BHP w danej firmie.

Jak przygotować oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym?

Oświadczenie o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym musi zawierać informacje o niebezpiecznych substancjach, wyposażeniu, urządzeniach, a także o procedurach bezpieczeństwa i zasadach postępowania w okolicznościach ewentualnego wypadku.

Do sporządzenia druku warto użyć naszego gotowego do wypełnienia wzoru oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym. Dokument uwzględnia: 

  • oświadczenie dot. świadomości, iż nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i ignorowanie ryzyka może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia,
  • zobowiązanie do: poznania i przestrzegania procedur bezpieczeństwa, dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, unikania działań, które mogą prowadzić do wypadków, przestrzegania zasad BHP, zgłaszania wszystkich sytuacji mogących stanowić zagrożenie, bądź naruszenie przepisów dot. bezpieczeństwa, świadomego podejścia do zagrożeń związanych z pracą w danym zawodzie.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oswiadczenie-pracownika-o-zapoznaniu-sie-z-ryzykiem-zawodowym
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym
17