17 zł
Opinia o dziecku do MOPS przeważnie (choć nie zawsze) ma związek z procedurą przydzielenia tak zwanego Asystenta Rodziny. Jest to osoba, która ma wspierać dziecko i jego rodziców w procesie wychowania małoletniego dziecka.
Opinię o dziecku na wniosek pracownika OPS przygotowuje wychowawca w porozumieniu z innymi nauczycielami (specjalistami). Co ważne, dokument należy przygotować w ciągu trzech dni od dnia otrzymania wniosku.
Jak prawidłowo powinna wyglądać opinia o dziecku w przedszkolu do MOPS? dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy przykład opinii o dziecku przedszkolnym (w kilku wersjach), który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:
Opinia o przedszkolaku do MOPS wiąże się z procedurami, które wiążą się z koniecznością udzielenia pomocy rodzinom z małymi dziećmi. Kiedy rodzice mają problemy wychowawcze lub problemy ze sprawowaniem nad dzieckiem opieki, MOPS obejmuje ich opieką tak zwanego Asystenta Rodziny.
Aby podjąć decyzję w takiej sprawie, ośrodek pomocy społecznej zasięga opinii między innymi pedagogów zatrudnionych w placówce oświatowej, do której uczęszcza dziecko. Oznacza to, że opinia o przedszkolaku do MOPS służy określeniu, czy rodzina potrzebuje pomocy Asystenta, a jeśli tak, to w jakim zakresie.
Warto wspomnieć przy tym, jakie zadania ma Asystent Rodziny. Jest to osoba, która pomaga rodzinom wychowującym dzieci w wieku do 18. roku życia. Asystent spotyka się z taką rodziną i pracuje z nią na co dzień. Jego zadania to między innymi:
Asystent Rodziny ma czuwać nad bezpieczeństwem dzieci w danej rodzinie. Jeśli stwierdzi, że dobro dziecka jest zagrożone, informuje o tym policję i sąd rodzinny. Należy pamiętać jednak, że nie jest on pomocą domową czy opiekunką i nie udziela rodzinie pomocy finansowej.
Opinia do MOPS o dziecku przedszkolnym jest informacją o jego sytuacji wychowawczej i dydaktycznej. Dzięki niej MOPS ustala, czy rodzina potrzebuje Asystenta oraz w jakim zakresie. Opinia wskazuje, z jakimi problemami mierzą się rodzice i ich dziecko, czyli na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie ewentualnej pracy z takimi podopiecznymi.
Należy wiedzieć, że wniosek o wydanie opinii MOPS kieruje zwykle do dyrektora przedszkola, natomiast samą opinię wydaje – obowiązkowo – wychowawca grupy, do której uczęszcza dziecko. Pedagog ma na to trzy dni, licząc od dnia otrzymania wniosku. Poza tym gotowa opinia musi:
Jeśli chodzi o kwestie formalne, to w opinii nie mogą znajdować się informacje, których nie da się potwierdzić zgromadzoną przez wychowawcę dokumentacją. Natomiast dołączone do opinii dokumenty powinny zostać wylistowane w treści pisma – z numerami załączników.
Pedagog, który zastanawia się, jak napisać opinię o dziecku w przedszkolu, powinien pamiętać, że pismo rozpoczyna się od podstawowych danych o uczniu, takich jak:
Pozostałe elementy opinii można ustalić na podstawie wzoru opinii do poradni psychologiczno-pedagogicznej, wskazane w treści Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 stycznia 2003 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, placówkach i szkołach.
Zgodnie z treścią tego aktu prawnego, w opinii należy uwzględnić między innymi takie kwestie jak:
Informacja o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu dla MOPS ma nieco inny cel niż informacja sporządzana dla poradni psychologiczno-pedagogicznej, o czym warto pamiętać również wtedy, kiedy wychowawca sporządza taki dokument na podstawie wzoru czy opinii przykładowej.
W opinii do MOPS najistotniejsze będą te aspekty funkcjonowania dziecka w przedszkolu, które wiążą się bezpośrednio z działaniami podejmowanymi przez rodziców.
Należy pamiętać również, że przykładowa opinia o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu nie może być subiektywna – jeśli przykład zawiera stwierdzenia oceniające, nie jest dobrym wzorem dla wychowawcy. Pedagog, który sporządza opinię o przedszkolaku, może odnieść się do następujących kwestii:
Bardzo ważne jest także dokonanie oceny zaangażowania rodzica w opiekę nad małym uczniem, czyli określenie:
Jak napisać pozytywną opinię o przedszkolaku do MOPS? Wśród stwierdzeń o pozytywnym brzmieniu, wychowawca może wybrać między innymi takie określenia dla postawy ucznia jak:
Tymczasem negatywne określenia mogą brzmieć następująco:
Jeśli zaś chodzi o szczegółowe informacje na temat rodziców i ich udziału w życiu szkolnym dziecka, opinia może zawierać stwierdzenia odnoszące się do następujących kwestii:
Co ważne, w opinii o przedszkolaku do MOPS wychowawca może odnieść się także do działań, jakie placówka podjęła już, aby udzielić dziecku pomocy. Będą to zatem wzmianki o ewentualnych rozmowach z rodzicami czy zorganizowanych konsultacjach ze specjalistami.
Do opinii nauczyciel ma prawo dołączyć także takie materiały, jak prace – np. plastyczne – dziecka, które w szczególny sposób przyciągnęły jego uwagę i mogą świadczyć o problemach rodzinnych.