Umowa przekazania zachowku WZÓR

17 

Zachowek jest sumą pieniężną, która należy się najbliższym zmarłego nawet wtedy, kiedy spadkodawca nie wyraził takiej woli w testamencie. Z reguły to spadkobierca testamentowy ma obowiązek zapłaty zachowku na rzecz osób uprawnionych. Na pisemne wezwanie do zapłaty zachowku najkorzystniej jest więc odpowiedzieć propozycją ugody. 

Ugoda o zachowek może przyjmować zwykłą formę pisemną, jeśli dotyczy ustalenia kwoty pieniężnej, jaką zobowiązany zapłaci uprawnionemu. Jeżeli jednak w ramach zachowku spadkobierca testamentowy ma przekazać uprawnionemu nieruchomość lub udział w niej, wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego.

Umowa o zapłatę zachowku musi zawierać szereg niezbędnych elementów formalnych. Najważniejsze z nich to określenie kwoty należnej tytułem zachowku, a także wskazanie, w jaki sposób kwota ta zostanie zapłacona.

Jeśli strony umawiają się na przelew, ugoda powinna zawierać numer rachunku bankowego i termin zapłaty. Wskazane jest także określenie konsekwencji niezapłacenia zachowku w terminie.

Pobierz gotowy do wypełnienia wzór ugody o zachowek, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa przekazania zachowku WZÓR”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

darmowy-umowa-przekazania-zachowku-wzor-pdf-doc-przyklad
Umowa przekazania zachowku WZÓR
17