Wykaz majątku dla komornika – wzór

17 

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na wniosek wierzyciela. Jeśli wierzyciel nie wskazał w swoim wniosku majątku pozwalającego na zaspokojenie długu, komornik może żądać udzielenia takich informacji od różnych organów, wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a także wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji pod rygorem kary grzywny w wysokości do 2000 zł.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wykazu majątku dla komornika, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak złożyć wykaz majątku dla komornika?

Wykaz majątku dla komornika ma ujawniać cały majątek dłużnika. Aby wykaz był złożony skutecznie, dłużnik powinien stawić się w kancelarii komorniczej osobiście i złożyć stosowne oświadczenie ustnie do protokołu, bądź pisemnie.

W piśmie tego typu musi pojawić się oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Oświadczenie to dotyczy nie tylko prawdziwości zeznań, ale również ich kompletności.

Jeśli dłużnik nie złoży wykazu majątku, grozi mu wysoka kara grzywny. Komornik ma też prawo nakazać przymusowe doprowadzenie dłużnika lub areszt na okres jednego miesiąca. Środki przymusu stosuje sąd na wniosek komornika.

Co napisać w wykazie majątku dla komornika?

Wykaz majątku dla komornika powinien uwzględniać dane na temat posiadanych przez dłużnika ruchomości, nieruchomości, środków finansowych, a także wierzytelności i innych praw majątkowych.

W wykazie dłużnik pisze, z czego się utrzymuje, czy prowadzi działalność zarobkową oraz jakie przynosi ona dochody. Pismo wymaga udzielenia informacji na temat zeznań podatkowych z ostatnich 5 lat.

W wykazie dłużnik wskazuje, w jakim urzędzie skarbowym składał takie zeznania i jaka była wysokość jego dochodów. Dłużnik powinien napisać też, w jaki sposób zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe, czyli gdzie i z kim mieszka, a także, na jakiej podstawie zajmuje mieszkanie.

Kluczowe jest również wskazanie, czy w ciągu ostatnich 5 lat przed dniem złożenia wykazu prowadzone było przeciwko dłużnikowi postępowanie egzekucyjne oraz, czy w ciągu 5 latach przed dniem złożenia wykazu dłużnik dokonywał rozporządzeń istotnymi przedmiotami swego majątku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wykaz majątku dla komornika – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wykaz-majatku-dla-komornika-wzor
Wykaz majątku dla komornika – wzór
17