Pozew o alimenty na nienarodzone dziecko – wzór

17 

Matka dziecka ma prawo domagać się alimentów od ojca dziecka jeszcze nienarodzonego, jeśli jego ojcostwo jest uwiarygodnione. Wynika to z faktu, iż nie da się definitywnie ustalić ojcostwa w okresie ciąży. Jak napisać pozew o alimenty na nienarodzone dziecko?

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór pozwu o alimenty na nienarodzone dziecko – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Alimenty na nienarodzone dziecko i matkę

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ojciec dziecka ma obowiązek – na żądanie matki – dokonywać odpowiednich świadczeń zarówno na rzecz nienarodzonego dziecka, jak i na rzecz matki – przez pierwsze trzy miesiące od dnia porodu.

Pozew o alimenty na nienarodzone dziecko może obejmować zatem te dwa świadczenia. Aby móc złożyć pozew o alimenty jeszcze w okresie ciąży, kobieta musi uprawdopodobnić, że dany mężczyzna jest ojcem jej dziecka.

Polega to na tym, iż matka przedstawia dowody na wykazanie, że dany mężczyzna jest ojcem (udowodnienie faktu ciąży może nastąpić na podstawie stosownych zaświadczeń lekarskich, które wskazują, że dany mężczyzna jest w wysokim stopniu prawdopodobieństwa ojcem nienarodzonego dziecka).

Jak napisać pozew o alimenty na nienarodzone dziecko?

Do przygotowania pozwu o alimenty na nienarodzone dziecko warto wykorzystać sprawdzony wzór pisma – wzór pozwu o alimenty na nienarodzone dziecko, który uwzględnia między innymi oznaczenie sądu, dane stron postępowania, a także wskazanie wartości przedmiotu sporu, czyli wysokości alimentów.

Jeśli chodzi o wysokość alimentów na nienarodzone dziecko, to zgodnie z prawem będą to środki na pokrycie wydatków związanych z kosztami ciąży i porodu za okres 6 miesięcy. Wysokość alimentów w przykładowym pozwie o alimenty na nienarodzone dziecko zależy między innymi od:

  • sytuacji materialnej i możliwości zarobkowych matki,
  • stanu zdrowia matki będącej w ciąży, 
  • możliwości zarobkowych ojca dziecka.

Wypełniając druk pozwu o alimenty na nienarodzone dziecko, w swojej kalkulacji należy uwzględnić:

  • koszty opieki lekarskiej,
  • koszty badań,
  • zakup wyprawki szpitalnej na dzień porodu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pozew o alimenty na nienarodzone dziecko – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pozew-o-alimenty-na-nienarodzone-dziecko-wzor
Pozew o alimenty na nienarodzone dziecko - wzór
17