Oświadczenie elektryka o przepięciu PDF – wzór

17 

Jak napisać oświadczenie o przepięciu? Przepięcie prądu jest nagłym skokiem napięcia w sieci elektrycznej, które często prowadzi do uszkodzenia sprzętów RTV i AGD – tak zwanego ich spalenia. Za przepięcie prądu może odpowiadać zarówno dostawca energii elektrycznej, jak i zwykła burza, a dokładniej wyładowania atmosferyczne.

W obu przypadkach osoba poszkodowana ma prawo dochodzić wypłaty odszkodowania od energetyki lub od własnego ubezpieczyciela. Aby udowodnić, że urządzenia zostały zniszczone w wyniku przepięcia, trzeba przygotować jednak odpowiednią ekspertyzę, którą podpisać może jedynie elektryk.

Jak powinno wyglądać oświadczenie elektryka o przepięciu? chcąc ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia, który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Kiedy dochodzi do przepięcia?

Ekspertyza przepięcie prądu – to temat, który może być poruszany zarówno po burzy z wyładowaniami, jak i w innych okolicznościach, ponieważ za przepięcie elektryczne odpowiedzialny może okazać się również dostawca prądu.

Należy pamiętać, że większość urządzeń elektrycznych jest zasilana prądem stałym – 230 V. Kiedy dochodzi do przepięcia, ma miejsce nagły skok napięcia, który jest krótkotrwały, ale wystarczający, aby uszkodzić podłączone do gniazdka sprzęty.

Niewielkie wahania napięcia są naturalnym zjawiskiem, dlatego wiele urządzeń posiada pewne zabezpieczenia na taką ewentualność (wytrzymałość udarowa ok. 1,5 kV), jeśli jednak przepięcie elektryczne jest znaczne, może dojść do awarii.

Wyróżnia się dwa typy przepięć, ze względu na ich przyczynę: wewnętrzne i atmosferyczne. Za te drugie odpowiadają pioruny w trakcie burzy, natomiast w ramach pierwszego rodzaju przepięć można wyliczyć dodatkowo:

  • przepięcia łączeniowe, do których dochodzi podczas wyłączania i włączania linii oraz w trakcie automatycznej likwidacji zwarć,
  • przepięcia dorywcze, spowodowane z nagłymi zmianami obciążenia,
  • przepięcia zwarciowe wynikające ze zwarć w instalacji elektrycznej.

O ile przed przepięciami spowodowanymi burzą możemy się uchronić – wyjmując przewody z gniazdek na czas burzy –  tak już przepięcia w sieci elektrycznej wynikające z błędów po stronie dostawcy energii elektrycznej nie da się przewidzieć.

A jak rozpoznać, że mamy do czynienia z przepięciem? Jego objawami są między innymi iskrzenie w gniazdku oraz tak zwane wybijanie korków (bezpieczników).

Odszkodowanie za zniszczony przez przepięcie sprzęt

Jeśli urządzenia elektryczne w domu zostaną uszkodzone w wyniku przepięcia, czyli chwilowego skoku napięcia, ich właściciel może dochodzić odszkodowania na dwa sposoby. Po pierwsze, należy mu się odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt. Po drugie, o ile posiada ubezpieczenie mieszkania, może dochodzić wypłaty odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Pierwsze rozwiązanie jest dostępne dla każdego. Klient dostawcy energii zawsze ma prawo złożenia wniosku o wypłatę odszkodowania rekompensaty za straty, jakie poniósł w wyniku przepięcia.

Taka procedura jest jednak czasochłonna, ponieważ energetyka nie wypłaca odszkodowań od ręki.

Najpierw przeprowadza kontrolę, sprawdza, czy w sieci elektrycznej występowały już skoki napięcia, przysyła ekspertów, którzy sprawdzają zabezpieczenia instalacji elektrycznej w domu, a także oceniają szkody. Operator może nie uznać swojej winy, a wtedy jedynym rozwiązaniem będzie skierowanie sprawy do sądu, na co niewiele osób decyduje się ze względu na czas i koszty postępowania.

Drugie rozwiązanie jest opcją wygodniejszą, pod warunkiem że właściciel posiada polisę ubezpieczeniową, która obejmuje przepięcia elektryczne. Odszkodowanie przysługuje bez względu na to, czy przyczyną przepięcia było uderzenie pioruna, czy błąd dostawcy prądu. Procedura likwidacji szkody u ubezpieczyciela jest szybsza, dlatego warto taką polisę posiadać.

Co ważne, niezależnie od wybranego sposobu rozwiązania problemu zniszczonych urządzeń, w ramach postępowania dotyczącego wypłaty odszkodowania właściciel sprzętów będzie musiał udowodnić, że to właśnie przepięcie elektryczne było przyczyną awarii. W tym celu musi pozyskać oświadczenie elektryka o przepięciu, czyli udać się z posiadanym sprzętem do serwisu.

Jak udowodnić przepięcie elektryczne?

Aby udowodnić uszkodzenie sprzętu przez przepięcie elektryczne (czyli: krótkotrwały wzrost napięcia), trzeba powołać się na opinię fachowca, czyli osoby z uprawnieniami elektryka.

Taką osobę można znaleźć w serwisie, który zajmuje się naprawą sprzętów elektrycznych.

Serwisant przygotuje zarówno oświadczenie wskazujące na uszkodzenie urządzeń z winy przepięcia, spowodowanego błędem po stronie dostawcy energii, jak i protokół uszkodzenia sprzętu po burzy.  Dokument zawiera nie tylko przyczynę awarii, ale też inne ważne informacje, w tym szacunkowy koszt naprawy.

Protokół uszkodzenia sprzętu w wyniku przepięcia prądu

Protokół uszkodzenia sprzętu w wyniku przepięcia może zostać sporządzony na podstawie formularza przesłanego przez energetykę czy towarzystwo ubezpieczeniowe. Serwisant ma też prawo sporządzić taki dokument samodzielnie. Ważne jest jednak, aby protokół był kompletny, ponieważ dokument wybrakowany będzie bezużyteczny.

Ekspertyza powinna zawierać zatem:

  • szczegółowy opis uszkodzeń, w tym widoczne uszkodzenia, oznaki zużycia, rodzaj uszkodzeń,
  • lokalizację sprzętu, czyli określenie, w jakim miejscu znajdowało się urządzenie w momencie przepięcia (adres mieszkania),
  • szacunkowy koszt naprawy lub wymiany, w tym koszt robocizny, materiałów i wszelkich innych kosztów towarzyszących,
  • uwagi dotyczące bezpieczeństwa, czyli zalecenia mówiące o tym, jak należy postępować, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń wynikających z uszkodzenia, np. porażenia prądem,
  • materiał dowodowy w postaci zdjęć.

Ekspertyza po burzy powinna uwzględniać też jak najwięcej informacji na temat samego urządzenia, w tym jego nazwę (producent, model), rok produkcji, wartość przybliżoną (w momencie awarii) oraz cenę z dnia zakupu.

Wszystko to ma ułatwić oszacowanie strat. Poza tym w dokumencie wskazuje się też datę zdarzenia i informację o tym, czy zniszczony sprzęt elektroniczny da się naprawić, ile będzie kosztowała taka naprawa, a także czy jest ona nieopłacalna.

Protokół przygotowany przez serwisanta, podpisany i podbity pieczątką firmy powinien okazać się wystarczającym dowodem na zniszczenie sprzętu przez przepięcie elektryczne w instalacji elektrycznej.

Warto poczekać jednak na decyzję energetyki/ubezpieczyciela, ponieważ podmioty te mogą przysłać na ekspertyzę własnego fachowca. Przed otrzymaniem decyzji nie należy zatem sprzętu naprawiać.

Podsumowanie

Jak stwierdzić, że przepięcie elektryczne miało miejsce? objawy przepięcia prądu mogą być różne, może to być przykładowo:

  • iskrzenie w gniazdku,
  • problemy z pracą bezpieczników (tzw. wybijanie korków),
  • przerwy w dostawie energii elektrycznej,
  • itp.

Dlatego w czasie burzy, a jeszcze lepiej przed jej nadejściem warto odłączyć wszystkie sprzęty ze źródła zasilania, i jest to najlepszy sposób na zapobiegnięcie przepięciom, które pojawią się w wyniku wyładowań atmosferycznych.

Jako ciekawostkę dodam, że aby instalacja elektryczna była dostatecznie chroniona, zakłada się ochronniki w przyłączu budynku oraz wskaźniki uszkodzenia w skrzynce elektrycznej. Ochronniki mają za zadanie przejąć falę prądu i uziemić ją, natomiast wskaźnik uszkodzenia mają za zadanie sprawdzić, czy i kiedy należy wymienić ochronnik.

Warto też na przyszłość rozważyć wykupienie ubezpieczenia nieruchomości przed wyładowaniem atmosferycznym, co znacznie ułatwi procedury związane z uzyskaniem odszkodowania za nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej.

Podobne wzory pism:

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Oświadczenie elektryka o przepięciu PDF – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oswiadczenie-elektryka-o-przepieciu-pdf-doc-wzor
Oświadczenie elektryka o przepięciu PDF - wzór
17