Odmowa przyjęcia do pracy – wzór pisma

17 

Wiele procesów rekrutacji kończy się dla nieprzyjętych kandydatów głuchą ciszą ze strony rekruterów. Jednak firmy, które dbają o swoją reputację – nie powinny pozostawiać żadnych podań o przyjęcie do pracy bez odpowiedzi.

Wskazane jest przygotowanie pisemnej odmowy przyjęcia do pracy, w której rekruter podziękuje za kandydaturę, zachęci kandydata do brania udziału w kolejnym procesie rekrutacji i doceni jego starania. 

Pisemna odmowa przyjęcia do pracy świadczy o profesjonalizmie i dobrym podejściu do pracownika. Pozwala budować pozytywny wizerunek marki i dbać o jej doskonałą opinię wśród potencjalnych pracowników.

Co więcej, stanowi zachętę dla kandydata, który po otrzymaniu takiej pisemnej odmowy może poszerzyć swoje kwalifikacje i chętnie ponownie złożyć dokumenty w kolejnym procesie rekrutacji. 

O odmowie przyjęcia do pracy rekruter może poinformować kandydata osobiście, telefonicznie lub na piśmie. Najbardziej profesjonalną formą przekazania takiej informacji będzie jednak pismo przesłane na adres podany przez kandydata w jego dokumentacji.

Możesz nabyć gotowy do wypełnienia wzór odmowy przyjęcia do pracy, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Przygotowanie odmowy przyjęcia do pracy nie jest przyjemnym zadaniem, ale jednocześnie jest zadaniem koniecznym. Bez takiej informacji kandydat nie wie, że stracił szansę na wymarzoną posadę. Poza tym, odmowa przyjęcia do pracy to cenny feedback, który daje pracownikowi wskazówki dotyczące dalszej ścieżki rozwoju.

Dlaczego nie należy rezygnować z pisemnej odmowy przyjęcia do pracy?

Informacja o odmowie przyjęcia do pracy jest niezwykle ważna. Mimo że jest to informacja negatywna, przynosi korzyści zarówno firmie, jak i pracownikowi. Pominięcie takiej informacji zwrotnej może skutkować:

  • podzieleniem się przez kandydata złą opinią z innymi kandydatami, a nawet publicznym wyrażeniem złej opinii, np. w mediach społecznościowych,
  • pogorszeniem wizerunki firmy,
  • trudnościami z pozyskaniem nowych kandydatów w kolejnych rekrutacjach,
  • utratą potencjalnego klienta. 

Natomiast zadbanie o przesłanie takiej prostej wiadomości przynosi korzyści i firmie, i kandydatowi. Buduje pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, zwiększa do niego zaufanie, a także wspiera rozwój potencjalnego pracownika.

Jak napisać odmowę przyjęcia do pracy?

Pisemną odmowę przyjęcia do pracy można przygotować w prosty sposób w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór odmowy przyjęcia do pracy, pamiętając, że taka wiadomość musi być:

  • spersonalizowana,
  • szczera,
  • merytoryczna, 
  • pozbawiona ogólników i frazesów,
  • taktowna.

Osoba odpowiedzialna za odrzucenie kandydatury powinna być w stanie uzasadnić podjętą przez siebie decyzję. Nie może napisać, że kandydat nie jest odpowiedni na dane stanowisko bez podania powodu takiego stanu rzeczy.

Odmowa musi merytorycznie wyjaśniać, jakich oczekiwań pracodawcy nie spełnił kandydat i nad jakimi kompetencjami powinien popracować. Pismo powinno wskazywać zarówno słabe, jak i mocne strony kandydata.

Dzięki temu pracownik będzie wiedział, że został oceniony obiektywnie i uczciwie. Uzyska też cenne wskazówki na przyszłość i nie zostanie zniechęcony do brania udziału w kolejnych rekrutacjach. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odmowa przyjęcia do pracy – wzór pisma”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odmowa-przyjecia-do-pracy-wzor-pisma
Odmowa przyjęcia do pracy - wzór pisma
17