Wzór wniosku o usunięcie danych z KSIP

17 

Dane z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji można usunąć za pomocą wniosku skierowanego do Komendy Głównej Policji, Wydziału Obsługi Informacyjnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych.

Warto pamiętać, że dane osobowe przetwarzane w KSIP weryfikuje się co najmniej raz na 10 lat, licząc od dnia ich zebrania, uzyskania, pobrania lub aktualizacji, a dane uznane za zbędne podlegają usunięciu. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – przygotowaliśmy spełniający wszystkie formalne wymagania – wzór wniosku o usunięcie danych z KSIP – który pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)

Jak napisać wniosek o usunięcie danych z KSIP?

Pismo w sprawie usunięcia danych z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji można przygotować w oparciu o sprawdzony wzór wniosku o usunięcie danych z KSIP. Dokument powinien zawierać dane osobowe wnioskodawcy, jego żądania oraz uzasadnienie, czyli argumenty przemawiające za usunięciem danych z bazy policyjnej.

Warto mieć na uwadze, że dane widoczne w KSIP mogą utrudniać skazanemu – po zatarciu skazania – podjęcie pracy, np. w służbach mundurowych, czy złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych.

Natomiast zgodnie z ustawą o Policji, celem przetwarzania danych osobowych w KSIP jest między innymi: ochrona życia i zdrowia ludzi, ochrona mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, czy wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń, a także ściganie ich sprawców.

Jeśli policja nadal przechowuje dane bezzasadnie, można skutecznie ubiegać się o ich usunięcie. 

Negatywna odpowiedź na wniosek o usunięcie danych z KSIP

Przykładowy wniosek o usunięcie danych z KSIP może powoływać się między innymi na tak zwane błędy młodości, czy chęć podjęcia pracy w służbach mundurowych. Nie zawsze jednak pismo tego typu rozpatrywane jest pozytywnie.

W przypadku odmowy wnioskodawca może złożyć odwołanie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wystarczy, że powoła się na nieprawidłowości w procedurze przetwarzania jego danych osobowych przez Komendanta Głównego Policji, polegające na przetwarzaniu określonych danych osobowych w KSIP.

W skardze należy wspomnieć o złożonym wcześniej wniosku o usunięcie danych. Uzasadniając swoje żądanie można też powołać się na fakt, że brak jest podstaw, dla których organy Policji nadal przechowują i przetwarzają dane osobowe w systemie. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór wniosku o usunięcie danych z KSIP”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wzor-wniosku-o-usuniecie-danych-z-ksip
Wzór wniosku o usunięcie danych z KSIP
17